Od zwłóknienia do włóknienia – choroby śródmiąższowe płuc przez przypadki
Miejsce Kursu:
Zakład Patomorfologii WUM. Teren Kampusu Banacha.
ul. Pawińskiego 7, Warszawa
Kierownik Naukowy kursu: dr hab. n. med. Katarzyna Górska.
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Komitet naukowy: dr hab. n. med. Katarzyna Górska (pulmonolog), dr hab. n. med. Piotr Korczyński (pulmonolog), lek. Joanna Żuchowska (radiolog)
Założenia warsztatów ILD:
- zaktualizowanie wiedzy dotyczącej algorytmów diagnostycznych chorób śródmiąższowych
- przypomnienie wiedzy dotyczącej radiologii (RTG i TK) układu oddechowego oraz omówienie najczęstszych wzorców radiologicznych występujących w chorobach śródmiąższowych
- podsumowanie aktualnej wiedzy dotyczącej opcji terapeutycznych najczęstszych chorób śródmiąższowych
- udział w dyskusji wielospecjalistycznej podczas omawiania przypadków
- zawiązanie współpracy między ośrodkami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem chorób śródmiąższowych
Grupa docelowa: specjaliści chorób płuc (też w trakcie specjalizacji)
3 godz. warsztatów, 3 godz. wykładów.
25 uczestników; każdy uczestnik pracuje przy swojej stacji roboczej.
Uczestnicy kursu otrzymują punkty edukacyjne i zaświadczenie.
Charakterystyka najczęstszych chorób śródmiąższowych płuc
W trakcie prowadzonego szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jakie choroby śródmiąższowe płuc są najczęściej diagnozowane. Dodatkowo poznają specyfikę przebiegu i leczenia tych występujących powszechnie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na fenotyp postępującego włóknienia. Chodzi przede wszystkim o charakterystykę:
- sarkoidozy,
- idiopatycznego włóknienia płuc,
- zapalenia płuc z nadwrażliwości (dawniej alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych),
- chorób śródmiąższowych płuc towarzyszącym chorobom układowym tkanki łącznej,
- chorób śródmiąższowych płuc wywołanych stosowaniem leków.
Wrażenia po pierwszym kursie z zakresu chorób śródmiąższowych płuc
Uczestnikami spotkania byli lekarze pulmonolodzy oraz radiolodzy z całego kraju. Odbiór kursu okazał się bardzo pozytywny. W sposób przystępny przekazana została wiedza konieczna do zrozumienia kluczowych mechanizmów i skutecznego przeprowadzenia procesu diagnostycznego omawianych chorób.
Uczestnicy kursu mieli okazję wysłuchać aktualnych informacji z zakresu diagnostyki chorób śródmiąższowych, wspólnie z radiologiem ocenić przypadki na swoich indywidualnych stacjach roboczych i w zespole wielospecjalistycznym przedyskutować trudne przypadki kliniczne. Nie zabrakło narzędzi multimedialnych uatrakcyjniających kurs.
Jest to pierwsza taka aktywność na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, podczas której można było zapoznać się z tematyką chorób śródmiąższowych płuc. Planujemy kolejne terminy spotkań i nowe edycje kursu. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza będzie pomocna przy diagnostyce chorób śródmiąższowych płuc, a szczególnie użyteczna w przypadku chorób przebiegających z postępującym włóknieniem.
Program Kursu choroby tkanki śródmiąższowej płuc:
- 9:00-9:45 Algorytm diagnostyczny chorób śródmiąższowych płuc AD2021
- 9:45-10:30 Różnicowanie chorób śródmiąższowych płuc okiem radiologa
- 10:30-11:00 Wczesna diagnostyka IPF – dlaczego ma znaczenie
- 11:00-11:45 Skuteczność i bezpieczeństwo leków przeciwfibrotycznych w codziennej praktyce, nowe wskazania do zastosowania leków przeciwfibrotycznych
- 11:45-12:00 Przerwa
- 12:00-12:30 Diagnostyka inwazyjna w ILD – komu? jaka?
- 12:30-14:30 Prezentacja przypadków klinicznych (zapraszamy do zgłaszania swoich przypadków) – pulmonolog/radiolog – WARSZTATY
- 14:30-15:00 Lunch
- 15:00-17:00 Prezentacja przypadków klinicznych (zapraszamy do zgłaszania swoich przypadków) – pulmonolog/radiolog – WARSZTATY
- 17:00-17:30 Zmiany śródmiąższowe post-COVID – fakty i mity
- 17:30 Zakończenie kursu
Cena kursu: 1500 zł zw.
Cena obejmuje udział w warsztatach, lunch i przerwy kawowe.
Warunki uczestnictwa
- Zgłoszenie Uczestnictwa w Kursie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej Kursu poprzez prawidłowe wypełnienie wszystkich wymaganych pól formularza i wysłane go do Organizatora drogą elektroniczną.
- Wniesienie opłaty za Kurs w wysokości podanej przez Organizatora na rachunek bankowy: Bank Millennium SA 15 1160 2202 0000 0004 8956 5063 (z dopiskiem: data kursu, imię i nazwisko uczestnika) lub za pośrednictwem udostępnionych przez Organizatora płatności elektronicznych.
Zasady odwołania Uczestnictwa
- Uczestnik może zrezygnować z uczestnictwa w Kursie przed jego rozpoczęciem. Rezygnacja Uczestnika z udziału w Kursie winna być dokonana pocztą elektroniczną na adres: edukacja@csmiwum.pl lub w wersji papierowej wysłanej na adres Organizatora.
- W przypadku rezygnacji z udziału w Kursie, o której mowa w pkt. 3.1:
a) Jeśli Organizator otrzyma oświadczenie o rezygnacji wcześniej niż w 30 -tym dniu przed rozpoczęciem Kursu, zwróci Uczestnikowi wpłaconą kwotę, zatrzymując odstępne w wysokości 5% wartości całości opłaty.
b) Jeśli Organizator otrzyma oświadczenie o rezygnacji w 30-tym dniu przed rozpoczęciem Kursu i wcześniej niż w 14-tym dniu przed rozpoczęciem Kursu Organizator ma prawo zatrzymać 30% wartości całości opłaty.
c) Jeśli Organizator otrzyma oświadczenie o rezygnacji w 14-tym dniu przed rozpoczęciem Kursu lub później, a także kiedy Uczestnik nie poinformuje Organizatora o rezygnacji, Organizatora prawo zatrzyma całą wpłatę.
Organizator kursu
CSMI WUM Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 61,
02-091 Warszawa
csmiwum.pl
edukacja@csmiwum.pl
tel. 22 572 04 85