Elektroterapia zaawansowana. Rozwiązywanie istotnych klinicznie problemów u pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do terapii rytmu serca.
Miejsce Kursu:
Centrum Symulacji Medycznych WUM
ul. Pawińskiego 3a
Warszawa)
Wykładowcy
Kierownik naukowy: dr hab. n. med. Andrzej Cacko
prowadzący: dr hab. n. med. Andrzej Cacko, lek. Jakub Rokicki
Kurs w zakresie rozwiązywania problemów klinicznych u pacjentów z urządzeniami wszczepialnymi odpowiada na codzienne i te rzadziej spotykane zagadnienia kliniczne w oparciu o realne scenariusze diagnostyczne.
W trakcie praktycznych warsztatów pochylimy się nad zapisami z układów stymulujących i kardiowerterów-defibrylatorów i w oparciu o kontekst kliniczny wypracujemy rozwiązanie problemu pacjenta.
Ta edycja kursu zarezerwowana jest dla osób posiadających średnie doświadczenie w zakresie programowania urządzeń wszczepialnych (wykonanych ok. 300 kontroli).
Zachęcamy także do nadsyłania przykładów z własnej praktyki, nad którymi pochylimy się w anonimowej formie.
Kurs skierowany do osób pracujących w ośrodkach zajmujących się pacjentami z wszczepialnymi urządzeniami kardiologicznym, w tym przede wszystkim dla lekarzy pracujących w oddziałach Kardiologii, lecz także dla osób wykonujących zawody medyczne na stanowiskach pielęgniarki/pielęgniarza, położnych, ratowników medycznych i elektroradiologów. Uczestnik na zakończenie kursu będzie w stanie interpretować zapisy z urządzeń wszczepialnych serca, rozpozna patologie o zaawansowanym stopniu trudności oraz będzie wiedzieć jak zaadresować dany problem kliniczny. Uczestnicy kursu zapoznają się ze sposobem działania programatorów urządzeń wszczepialnych serca wiodących producentów i będą w stanie zaprogramować urządzenie w pożądany klinicznie sposób w oparciu o medycynę opartą na rzetelnych źródłach naukowych.
- Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, podczas których uczestnicy będą pracowali w małych grupach na aparatach różnych producentów.
- Kurs będzie trwał dwa dni. Prace nad programem są w toku.
- Powtórka z CIED – tryby pracy, podstawa działania
- Podstawowe zaburzenia stymulacji 1) częstoskurcz niekończącej się pętli 2) zespół stymulatorowy
- Resynchronizacja – miejsce CRT w terapii pacjentów, interpretacja EKG
- CRT nie działa – co można poprawić?
- Powikłania infekcyjne i nieinfekcyjne – jak rozpoznać? Jak leczyć?
- Nieadekwatne interwencje ICD. Primum non nocere – czyli jak nie szkodzić?
- Maraton mieszanych nieprawidłowości pracy urządzeń – poziom zaawansowany.
Uczestnicy otrzymują punkty edukacyjne oraz zaświadczenie. Kurs jest objęty patronatem Warszawskiego Uniwersytety Medycznego.