Celowana echokardiografia noworodkowa i USG płuc u noworodków w stanach nagłych, z uwzględnieniem krytycznych wad serca.

Kurs neokardiologii – praktyczny kurs dla neonatologów, pediatrów i kardiologów. Kurs dla średnio- i zawansowanych. Kurs organizowany przez Klinikę Neonatologii i Chorób Rzadkich Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego i dla kogo organizujemy kurs noworodkowej celowanej echokardiografii (TNE) i ultrasonografii punktowej (POCUS) w stanach nagłych, z uwzględnieniem krytycznych wad serca?

Leczenie noworodków na oddziale intensywnej terapii wymaga szybkiego podejmowania właściwych i precyzyjnych decyzji a obrazowanie ultrasonograficzne nie tylko pomaga we wdrażaniu leczenia, ale również pozwala na rzeczywistą oceną jego skuteczności.

Zastosowanie TNE w procesie leczniczym według danych z badań naukowych wiąże się ze zmianą strategii postępowania w prawie 40% przypadków i wzrasta >80% w przypadku chorób krytycznych, takich jak ostre nadciśnienie płucne (PH), niedociśnienie lub wstrząs. TNE jest powszechnie stosowane u wcześniaków z przetrwałym przewodem tętniczym (PDA) – w celu właściwego rozstrzygania o jego roli, dostosowania rodzaju i czasu trwania leczenia farmakologicznego, kwalifikacji do leczenia chirurgicznego oraz oceny niestabilności klinicznej układu krążenia przed (!) i po zamknięciu interwencyjnym (z dostępu naczyniowego z zamknięciem urządzeniem przezcewnikowym lub podwiązanie chirurgiczne). Dzięki stałej dostępności TNE na oddziałach intensywnej terapii noworodków umożliwia się szybką diagnozę i leczenie powikłań zagrażających życiu, takich jak tamponada serca. TNE może ujawnić przypadkowe, ale bardzo istotne anomalie, takie jak nieprawidłowo położone końcówki centralnych cewników czy zidentyfikować strukturalne wady serca.

TNE ma zastosowanie w ocenie ciężkości choroby naczyń płucnych, przecieków zewnątrzsercowych, międzyprzedsionkowych oraz czynności mięśnia sercowego podczas ostrych epizodów  PH (np. w ciężkiej postaci dysplazji oskrzelowo -płucnej), może pomóc w identyfikacji pacjentów o najwyższym ryzyku śmiertelności lub konieczności zastosowania u nich terapii krążenia pozaustrojowego. Ponadto, całościowa ocena hemodynamiczna z zastosowaniem TNE może wpłynąć na szybszy powrót do zdrowia u wcześniaków z upośledzoną perfuzją systemową.

Konsultacja TNE powinna być wykonana zawsze kiedy jest potrzeba wyjaśnienia sytuacji klinicznej, jeśli stan pacjenta ulega pogorszeniu czy gwałtownej zmianie. TNE powinno wykonywać się w sposób powtarzany, z częstotliwością uzależnioną od stanu zdrowia pacjenta. Wszystkie oceny TNE muszą być kompleksowe, ponieważ nieoczekiwane odkrycia fizjologiczne, które mogą modyfikować decyzje kliniczne, nie są rzadkością.

Dlatego nasz kurs jest skierowany do neonatologów – specjalistów i rezydentów, pediatrów oraz innych osób wykonujących badania ultrasonograficzne i echokardiograficzne u noworodków na oddziałach patologii i intensywnej terapii noworodka.

Kurs adresujemy do osób, które swobodnie odnajdują podstawowe projekcje w obrazowaniu echokardiograficznym a chciałyby rozszerzyć swoje umiejętności o cenę funkcji serca i hemodynamiki układu krążenia z równoległą oceną ultrasonograficzną innych układów. Jednocześnie, wiedzę zdobytą na naszym kursie chcą wykorzystać do prowadzenia adekwatnego leczenia oddechowego czy precyzyjnego dawkowania leków wspomagających układ krążenia.

Przedstawimy aktualne metody oceny jakościowej funkcji serca, zaproponujemy schemat badania i jego elementy konieczne dla oceny hemodynamicznej, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji terapeutycznej. Mamy nadzieję, że dyżurowanie na oddziale intensywnej terapii noworodka stanie się prostsze, decyzje szybsze a leczenie skuteczniejsze, dzięki umiejętnościom nabytym w trakcie trwania kursu noworodkowej celowanej echokardiografii funkcjonalnej.

Jaki lek zastosować u pacjenta z nadciśnieniem płucnym, i dlaczego tlenek azotu przyniósł tylko krótkotrwałą poprawę a małego pacjenta rozwinęła się dodatkowo ciężka hipotensja? Czy drożny przewód tętniczy jest schorzeniem u skrajnego wcześniaka czy może wspomaga rzut prawej lub lewej komory? Czy ciężka hipoksja pourodzeniowa o nieustalonej przyczynie może być wynikiem przedwczesnego zamykania się przewodu tętniczego i jak to udowodnić?

Czy w przełożeniu wielkich pni tętniczych, ciężkiej siniczej przewodozależnej wrodzonej wadzie serca, drożny przewód tętniczy może być powodem komplikacji oddechowych? 

Czy rozległe zmiany niedodmowe  i związane z tym cechy nadciśnienia płucnego w TNE są wskazaniem do leczenia podwyższonego oporu płucnego czy najwłaściwsza jest zmiana lub intensyfikacja wentylacji a może utrzymanie przepływu przez drożny przewód tętniczy?

Na te i inne pytania chcemy odpowiedzieć na naszym kursie. Stawiamy na dużą liczbę godzin zajęć praktycznych, na małe grupy ćwiczeniowe, ciekawe przypadki i ich interaktywne omówienie. Pragniemy podzielić się nasza wiedzą oraz doświadczeniami z codziennej pracy z małymi pacjentami. Wierzymy, że przekazywanie umiejętności praktycznych, zdobytych przez nas dzięki pracy w wielospecjalistycznym ośrodku, jakim jest szpital DSK UCKWUM, przysłuży się lepszym wynikom leczenia tej grupy pacjentów. Mamy nadzieję, że nasz kurs wpłynie na dynamiczny rozwój TNE w Polsce a stosowanie jakościowej oceny funkcji układu krążenia i oddechowego stanie się nieodłącznym i codziennym elementem pracy w polskich OITN.

U starszych dzieci i dorosłych powszechne stało się już stosowanie ukierunkowanej ultrasonografii i serca (eFAST, FEEL, POCUS itp.) na oddziałach ratunkowych lub oddziałach intensywnej terapii.  Jest ona stosowana do szybkiej oceny w scenariuszach klinicznych, takich jak hipowolemia, niedociśnienie, stany niskiego rzutu serca, wysięki, sepsa i choroby wieńcowa, resyscytacja oddechowo-krążeniowa.

Opis zakresu kursu:

Celowana echokardiografia noworodkowa (TNE = Targeted Neonatal Echocardiography) to praktyczne wykorzystanie kompleksowej/funkcjonalnej echokardiografii w celu oceny hemodynamiki układu krążenia u noworodków dla zwiększenia precyzji diagnostycznej i terapeutycznej na oddziale intensywnej terapii noworodków. Główny cel to dalsze ulepszanie opieki klinicznej nad noworodkiem.

Noworodkowa ultrasonografia kardiologiczna (Neonatal cardiac point-of-care ultrasound = cPOCUS) to ocena układu sercowo-naczyniowego ograniczająca się do oceny podstawowych projekcji echokardiograficznych, która może dodatkowo obejmować ocenę końcówki cewnika centralnego, identyfikację wysięku osierdziowego i różnicowanie stanu hipowolemii od ciężkiego upośledzenia kurczliwości mięśnia sercowego u hemodynamicznie niestabilnego noworodka.

Badanie z zastosowaniem TNE wymaga odpowiedniego doświadczenia w podstawowym obrazowaniu echokardiograficznym, aby uzyskane obrazy spełniały kryteria prawidłowo wykonanego badania ECHO a podstawowe obliczenia był powtarzalne i nie różniły się znacząco między badającymi.

W przeciwieństwie do TNE, cPOCUS nie obejmuje ilościowej i analitycznej oceny funkcji serca oraz innych narządów. cPOCUS nie powinno być stosowane jako narzędzie przesiewowe do wykrywania CHD; jednak odchylenia od prawidłowej anatomii wykryte lub podejrzewane podczas oceny cPOCUS powinny być skonsultowane w trakcie pediatrycznej echokardiografii lub standardowego TNE, o ile jest to możliwe, szczególnie gdy objawy pacjenta pozostają nierozwiązane pomimo leczenia pod kontrolą cPOCUS.

Ultrasonografia punktowa (POCUS) to krótkie badanie ultrasonograficzne serca przy łóżku pacjenta, ograniczone w swoim zakresie do konkretnych pytań klinicznych. POCUS jest stosowana do oceny innych układów narządów lub jako pomoc podczas procedur inwazyjnych. Niektórzy lekarze wykonujący cPOCUS/POCUS mogą być również przeszkoleni w zakresie TNE. Jednak dla wszystkich lekarzy stosujących ultrasonografię, czy wyłącznie  w ramach POCUS czy z zakresu TNE, kluczowe jest, aby wiedzieli o zakresie czy ograniczeniach swoich umiejętności i mieli możliwość konsultowania czy  wsparcia u bardziej doświadczonych ultrasonografistów, zawsze gdy jest to potrzebne.

Proponowane przez nas szkolenie zawiera się w definicji „echokardiografia wykonana przez neonatologa” (ang. neonatologist performed echocardiography czyli  NPE). Termin NPE, stosowany w brytyjskich i europejskich wytycznych z 2016r. , określa osobę przeprowadzającą ocenę i oceniany narząd docelowy, tutaj neonatologa i serce. Został on uwzględniony w cytowanych poniżej wytycznych.

Słowo wstępu w oparciu o
GUIDELINES AND STANDARDS, Guidelines and Recommendations for Targeted Neonatal Echocardiography and Cardiac Point-of-Care Ultrasound in the Neonatal Intensive Care Unit:
An Update from the American Society of Echocardiography 2024 

Jest to dokument grupy zadaniowej Amerykańskiego Towarzystwa Echokardiografii, składającej się z przedstawicieli neonatologii-hemodynamiki, kardiologii dziecięcej, pediatrycznej ultrasonografii kardiologicznej i neonatologii-cPOCUS.

Niniejszy dokument zawiera (1) wskazówki dotyczące celu i uzasadnienia zarówno TNE, jak i cPOCUS, (2) przegląd składników standardowej oceny TNE i cPOCUS, (3) wskazania do TNE oparte na chorobie i/lub scenariuszu klinicznym, (4) wymagania dotyczące szkolenia i oceny opartej na kompetencjach zarówno dla TNE, jak i cPOCUS oraz (5) składniki zapewnienia jakości. (J Am Soc Echocardiogr)

Patronat naukowy
Prof. hab. dr n med. Bożena Kociszewska – Najman, Kierownik Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich UCKWUM w Warszawie
Kierownik merytoryczny kursu – Magdalena Zarlenga

Wykładowcy i instruktorzy

  • lek. Magdalena Zarlenga (neonatolog), Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCKWUM w Warszawie
  • dr n. med. Anna Perdzyńska (neonatolog pediatra, chirurg dziecięcy), Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich UCKWUM w Warszawie
  • dr n. med. Jacek Kuźma ( kardiolog dziecięcy, pediatra) Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Dziecięcej UCKWUM w Warszawie
  • lek. Patrycja Szostakowska ( neonatolog) Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Miejsce Kursu:
Kurs w 2 dniowy w formule hybrydowej. Online oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Żwirki i Wigury 63a, Warszawa

Dzień pierwszy

16 wykładów teoretycznych po około 30 minut, łącznie 8 godzin wykładowych. Wykłady będą wysłane do uczestników tydzień wcześniej.

Tematy teoretyczne:

Anna Perdzyńska
Ultrasonografia płuc, z elementami POCUS – interpretacja obrazu w zależności od kontekstu klinicznego.

  1. Lung utrasound scale (skala LUS) rola w ocenie istotności klinicznej konkretnych stanów chorobowych (w BPD, wsk. do podaży surfaktantu, do ekstubacji, zakończenia wsparcia oddechowego nieinwazyjnego); (30`)
  2. POCUS – podstawowe obrazy i przepływy (mózgowe / przepływy trzewne / nerkowe w określonych stanach kardiologicznych i neonatologicznych); (30`)
  3. Różnicowanie zaburzeń oddychania z użyciem US oraz POCUS – odma, niedodma, RDS, TTN, przepuklina przeponowa, relaksacja przepony, obrzęk płuc, krwotok do płuc, inne stany nagłe; (30`)
  4. Cechy zapalenia płuc i różnicowanie z konsolidacją / niedodmą, wątpliwości diagnostyczne, wskazanie do leczenia; wysięki/ przesięki (ocena objętości, wskazania do odbarczania);
  5. zrosty / zakażenia w obrębie jamy opłucnowej; (30`)

Patrycja Szostakowska
Fizjologia układu krążenia u noworodka, podstawowe algorytmy w cPOCUS/ BLUE protocol

  1. Okres pourodzeniowej adaptacji układu krążenia u noworodków;
    odrębności układu krążenia u dzieci z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała (ELBW); – (30`)
  2. skale oceny drożnego przewodu tętniczego, wskazania do leczenia drożnego przewodu tętniczego – doświadcenia neonatologa – (30`)
  3. cPOCUS (cewniki naczyniowe, tamponada osierdzia, charakterystyka przepływów naczyniowych, PDA ); wskazania do oceny cPOCUS, różnice protokołów eFAST a cPOCUS;   (30`)
    https://www.asecho.org/wp-content/uploads/2024/04/PIIS0894731723006235.pdf
  4. protokół BLUE – podstawy, zastosowanie kliniczne; (30`)

Jacek Kuźma

Obrazowanie echokardiograficzne celowane na ocenę strukturalną i funkcjonalną, z oceną hemodynamiki we wrodzonych wadach serca u noworodka i z elementami obrazowania płuc dla podjęcia interwencji medycznej.

  1. Technika oceny parametrów funkcji serca (30`) – wskazania do TEN, schemat badania
    (https://www.asecho.org/wp-content/uploads/2024/04/PIIS0894731723006235.pdf)
  2. Krytyczne wady serca – ocena przewodozależności (przewodozależne przepływy płucne i systemowe – koarktacja true or false); leczenie oddechowe w zależności od typu wady serca +/- skali LUS; (30`)
  3. Restrykcja otworu owalnego w krytycznych wadach serca – kiedy ma znaczenie i czy zawsze konieczna jest septostomia balonowa?; (30`)
  4. Restrykcja przewodu tętniczego (prenatalna i postnatalna) (30`)

Magdalena Zarlenga
 Obrazowanie echokardiograficzne celowane (TNE) w konkretnych sytuacjach klinicznych, celowane na hemodynamikę noworodka, połączone z obrazowaniem ultrasonograficznym płuc oraz POCUS. Algorytmy diagnostyczne, dotyczące leczenia, decyzje terapeutyczne.

  1. Nadciśnienie płucne (PH) – rodzaje nadciśnienia płucnego,  różnicowanie w oparciu o badanie echokardiograficzne + wywiad + stan kliniczny noworodka (PPHN, BPD, trisomia 21 pary chromosomów, infekcja post /pre-natalna, przedwczesne zamknięcie PDA/PFO; przepuklina przeponowa, bloki wrodzone, noworodek matki cukrzycowej, niedotlenienie okołoporodowe), podstawowe parametry życiowe; (30`)
  2. Leki kardiologiczne stosowane w intensywnej terapii noworodka (jaki, jak, kiedy stosować) (30`)
  3. Ocena wolemii komory prawej i lewej w konkretnych przypadkach (przyczyny hipowolemii w oparciu o ocenę oporów naczyniowych i charakter przepływu naczyniowego, wpływ przecieków zewnątrz – i wentątrzsercowych) (30`)
  4. Respiratoterapia w nagłych i przewlekłych stanach neonatologicznych i kardiologicznych, z uwzględnieniem jednoczasowego obrazu usg płuc i badania echokardiograficznego ( rozpoznawanie patologii płuc np. w niewydolność serca, wadach wrodzonych serca; BPD, innych chorobach miąższu płucnego); modyfikacje parametrów  respiratora, czego spodziewać się  w gazometrii, leczenie (np. diuretyki, poprawiające kurczliwość, katecholaminy, iNO) (30`)

Dzień drugi

8.45-9.00 Rozpoczęcie i omówienie przebiegu warsztatów

9.00-13.00 Warsztaty cz. 1; praca na stacjach roboczych oraz przy aparatach USG

  • symulacje na obrazach w PACSie (obrazy usg płuc/echo/cPOCUS/ POCUS) pomiary w 2D, rozpoznawanie nieprawidłowości
  • symulacje z badaniem ruchomym w aparacie usg (wgrane badania echo + usg konkretnych przypadków z możliwością samodzielnego pomiaru, wyboru optymalnego obrazu do pomiaru),
    z uwzględnieniem wywiadu / kontekstu klinicznego (badania dodatkowe (rtg, usg , rkz, inne…), podstawowe parametry życiowe, połączone z zaproponowaniem leczenia /schematu postępowania
  • odbarczanie odmy / płynu – kontrola w usg/ echo
  • ocena hemodynamiczna u pacjenta wentylowanego / rozprężanie płuc
  • LUS : stosowanie surfaktantu / w BPD, ćwiczenie skali LUS, z interpretacją ECHO
  • obrzęk płuc – różnicowanie na podstawie funkcji serca (plus wywiad)
  • płyn w osierdziu / ocena krytycznej tamponady / nakłuwania osierdzia
  • położenie końcówek cewników centralnych / ocena w trakcie kaniulacji
  • ocena hemodynamiczna u pacjenta z blokiem wrodzonym serca
  • obs łuku Ao
  • obserwacja po urodzeniu przy zmniejszonym / granicznym wymiarze LK
  • wpływ określonych czynników (np.wypełnienia jam serca, leki kardiologiczne) na poszczególne parametry układu krążenia
  • PPHN – w różnych sytuacjach klinicznych, nadzór nad terapią iNO u pacjenta z PPHN, rola PDA, z uwzględnieniem rodzaju wentylacji mechanicznej/ hydrothoraxu / BPD / drożnego PDA
  • poszczególne wady serca + PDA – diagnoza,  opcje terapeutyczne – jakie wsparcie oddechowe, jakie dawki PGE1
  • zawężanie śródkomorowe/ przerost m. sercowego – noworodek matki z cukrzycą, po sterydoterapii, po stosowaniu katecholamin

13.00-13.40 Obiad

13.40-16.00 Warsztaty cz. 2

  • Badania na pacjentach na OITN / patologii noworodka
    Uczestnicy samodzielnie pod okiem instruktora wykonują badanie, potem wykonują pomiary, badanie jest omawiane, są wyciągane wnioski

Na co kładziemy szczególną uwagę:

  • projekcje pośrednie / przyłożenia zmodyfikowane w sytuacjach szczególnych – opatrunki na ciele, rozdęcie/niedodma miąższu płucnego, przesunięcie śródpiersia (oda opłucnowa / wady klatki piersiowej /płuc); nacisk na obrazowanie spod mostka; dodatkowe ustawienia aparatu; pomiary ASSIST
  • pułapki w obrazowaniu, czy można wyciągnąć pośrednie wnioski przy trudnościach w obrazowaniu i braku uwidocznienia wszystkich struktur?
  • czas trwania badania / schemat / wpływ badania na stan pacjenta

16.00-16.30 zakończenie kursu

Cena kursu: 3200 zł brutto. TERMIN PŁATNOŚCI DO 24.03.2025.
Cena obejmuje udział w warsztatach, lunch i przerwy kawowe.

Warunki uczestnictwa

  1. Zgłoszenie Uczestnictwa w Kursie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej Kursu poprzez prawidłowe wypełnienie wszystkich wymaganych pól formularza i wysłane go do Organizatora drogą elektroniczną.
  2. Wniesienie opłaty za Kurs w wysokości podanej przez Organizatora na rachunek bankowy: Bank Millennium SA 15 1160 2202 0000 0004 8956 5063 (z dopiskiem: data kursu, imię i nazwisko uczestnika) lub za pośrednictwem udostępnionych przez Organizatora płatności elektronicznych.
  3. Opłatę za Kurs należy uiścić najpóźniej 2 miesiące przed terminem danego Kursu, chyba że Organizator w danej sytuacji wskaże inny termin. Po upływie tego terminu Organizator może wykasować zgłoszenie na Kurs i traktuje się je jako nieważne.

Zasady odwołania Uczestnictwa

3.1 Uczestnik może zrezygnować z uczestnictwa w Kursie przed jego rozpoczęciem. Rezygnacja Uczestnika z udziału w Kursie winna być dokonana pocztą elektroniczną na adres: edukacja@csmiwum.pl lub w wersji papierowej wysłanej na adres Organizatora.
3.2 W przypadku rezygnacji z udziału w Kursie, o której mowa w pkt. 3.1:
a) Jeśli Organizator otrzyma oświadczenie o rezygnacji wcześniej niż w 30 -tym dniu przed rozpoczęciem Kursu, zwróci Uczestnikowi wpłaconą kwotę, zatrzymując odstępne w wysokości 5% wartości całości opłaty.
b) Jeśli Organizator otrzyma oświadczenie o rezygnacji w 30-tym dniu przed rozpoczęciem Kursu i wcześniej niż w 14-tym dniu przed rozpoczęciem Kursu Organizator ma prawo zatrzymać 30% wartości całości opłaty.
c) Jeśli Organizator otrzyma oświadczenie o rezygnacji w 14-tym dniu przed rozpoczęciem Kursu lub później, a także kiedy Uczestnik nie poinformuje Organizatora o rezygnacji, Organizatora prawo zatrzyma całą wpłatę.

Organizator kursu
CSMI WUM Sp. z o.o.
ul. Żwirki i Wigury 61,
02-091 Warszawa
csmiwum.pl

edukacja@csmiwum.pl
tel. 22 572 04 85

Data

23 - 24 maj 2025

Czas

Cały dzień

Koszt

3 200 zł

Lokalizacja

Centrum Symulacji Medycznych WUM
Pawińskiego 3a, Warszawa

Organizator

CSMI WUM Sp. z o.o.
Telefon
+48 22 572 03 15
Email
edukacja@csmiwum.pl
styczeń 2025
luty 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej
Przejdź do góry