Namiot Barierowy jest ochronnym narzędziem medycznym zaprojektowanym w celu znacznego ograniczenia ryzyka wirusowego w wyniku rozprzestrzeniania się aerozolu wydychanego przez pacjentów z wirusem SARS-CoV-2 lub innymi wysoce zakaźnymi patogenami. Stanowi dodatkową barierę między personelem ochrony zdrowia a wentylowanym pacjentem z Covid-19.

To pionierskie, innowacyjne narzędzie zostało opracowane dla Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (CSMI WUM) pod kierownictwem Prezesa Zarządu, dr. Marcina Kaczora, anestezjologa i specjalisty intensywnej opieki medycznej, afiliowanego przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Namiot barierowy ma prostą konstrukcję, jest łatwy w użyciu, jednorazowy i ekonomiczny. Wykonany jest z przezroczystej folii o grubości 0,3 mm i przypomina mały rozkładany namiot. Osłania górną część ciała i głowę pacjenta, a dwa otwory z rękawami zaopatrzonymi w stopery zapewniają łatwy i bezpieczny dostęp do chorego. Konstrukcja wymaga systemu stabilizacji do podłoża i wzmocnienia za pomocą taśmy klejącej.

 

Fot.: Michał Teperek, Dział Fotomedyczny
Realizacja filmu: Dział Fotomedyczny WUM