W sobotę 29.05.2021 we współpracy z firmą Philips, CSMI WUM było organizatorem „Kursu  z zaawansowanych technik echokardiograficznych, wykorzystania i stosowania modułu analizy strain, obsługi i optymalizacji aparatu”.

Kierownikiem naukowym kursu była dr n. Med. Monika Kowalczyk-Domagała, kierująca Pracownią Diagnostyki Nieinwazyjnej Układu Krążenia w Centrum Zdrowia Dziecka. Jednym z prowadzących był dr n. Med. Piotr Ścisło z Pracowni Echokardiografii I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

Kurs był realizowany w ramach kontraktu na dostawę najwyższej klasy echokardiografów premium podarowanych przez Fundację Wieka Orkiestra Świątecznej Pomocy do 17 wiodących ośrodków kardiologii dziecięcej w całym kraju.

W trakcie spotkania zaprezentowano m.in. zasady wykonywania badania echokardiograficznego u dzieci z elementami analizy sekwencyjnej czy ocenę odkształcenia u dzieci z różnymi patologiami układu krążenia.

Uczestnicy wzięli też udział w kilkugodzinnych warsztatach na stacjach roboczych. Ich zadanie polegało na diagnostyce i opisie przypadków przygotowanych przez zespół prowadzących.

Na kurs przyjechało ponad 30 kardiologów dziecięcych z 15 polskich szpitali.