Poniżej prezentujemy fragment wywiadu z dr. Bartoszem Sadownikiem przeprowadzony po kursie Ultrasonografia w stanach nagłych Point-of-Care USG FAST i BLUE 21.08.2020.

CSMI WUM: – Pierwszy kurs z Ultrasonografia w stanach nagłych Point-of-Care USG za nami. 21 sierpnia 2020 uczestnicy ćwiczyli protokoły FAST i RUSH. Czy wszystko poszło zgodnie z planem?

Bartosz Sadownik: – W Point-of-Care USG zawsze zdarzają się niespodzianki. Tym razem zaskoczyli mnie jednak uczestnicy! Na sierpniowej edycji kursy pojawił się fantastyczny zespół ludzi w większości z kilkunastoletnim doświadczeniem w postępowaniu w stanach nagłych, którzy uznali, że warto rozszerzyć swoją,  i tak już bogatą paletę umiejętności, o ultrasonografię. To naprawdę wspaniałe, że doświadczeni klinicyści czują wciąż potrzebę szkolenia.

CSMI WUM: – Czy Doktor uważa, że pomaga to walczyć z codzienną rutyną w pracy?

BS: – Zdecydowanie! Niezależnie jak emocjonująca jest nasza praca, po pewnym czasie u każdego może wkraść się rutyna. Dlatego między innymi  prezentowaliśmy w czasie kursu przypadki kliniczne w których badanie USG wywracało do góry nogami pierwotną, „rutynową” koncepcję postępowania i kierowało leczenie na zupełnie inne tory.

CSMI WUM: – Czy nie jest też prawdą, że i bez korzystania z ultrasonografii można dobrze i skutecznie leczyć chorych?

BS: – Oczywiście, można leczyć dobrze również bez USG, czasem jednak dzięki ultrasonografii możemy leczyć chorych w stanach nagłych po prostu lepiej – a to może być  już dla naszego konkretnego pacjenta istotna różnica.

CSMI WUM: – Rzeczywiście, USG to świetna metoda diagnostyczna, ale czy w sytuacjach, kiedy naprawdę trzeba działać szybko, nie brakuje czasu by korzystać jeszcze z dodatkowego sprzętu?

BS: – Właściwe wykorzystane USG, zgodnie z protokołami, pozwala nam raczej zyskać czas, ponieważ często przyspiesza rozpoznanie patologii, a tym samym przyspiesza rozpoczęcie ukierunkowanego leczenia. Ultrasonografia jest pomocnym i bezpiecznym narzędziem kiedy trzymamy się podstawowych zasad: unikamy fiksacji, znamy ograniczenia metody oraz badamy sprawnie, ale i dokładnie. Jest badaniem dodatkowym – nie zastąpi zdrowego rozsądku i doświadczenia – po prostu pomaga nam podejmować decyzje kliniczne.

Uruchomiony został nabór na nowe terminy kursów. Zapraszamy do zapisywania się.